24 Mart 2017 Cuma

Kusursuz Olan İslam'dır, Müslüman Değil


Zamanın birinde şöyle bir olay yaşanmıştır; 

Londra'daki camilerden birine bir imam tayin edilir. Bu imam, her sabah evinden çıkar, aynı otobüsle camiye gider. Yine aynı otobüse bindiği bir gün, şoföre ücreti uzatır.  Kalan para üstünü aldıktan sonra da bulduğu boş bir koltuğa oturur. O esnada, elindeki bozukluklara bakınca şoförün kendisine yirmi sent fazla verdiğini farkeder. İâde etmeye yeltenirken iç sesi "Aman" der, "Yirmi senti versen ne olacak ki, bu kadar gülünç bir parayı versen sanki şoförün umrunda olacak. Zaten otobüs şirketi o kadar zengin ki, geri vermesen de yirmi kuruş onlara hiçbir şey kaybettirmez" Ancak, imam bu sesi dinlemeyerek inmeye yakın şoförün yanına yaklaşır, fazla verdiğini söyleyerek o yirmi senti uzatır. 

O esnada şoförün yüzüne kocaman bir gülümseme yayılır ve imama "Siz, camiinin yeni imamısınız, öyle değil mi?" diye sorar. "Aslında sizi ziyaret etmek istiyordum caminizde. Uzun zamandır İslamı araştırıyorum. Kur'anda müslümanlarla ilgili anlatılanların doğru olup olmadığını merak ediyordum, o yüzden size o para üstünü bilerek verdim. Nasıl tepki vereceğinizi ölçmek istedim" der. 
"Kusursuz olan İslam'dır, Müslüman değil" 


Peygamber Efendimiz sav' e, 'En hayırlılar kimlerdir?' diye sorulduğunda, verdiği cevaplardan biri şu şekilde: 
"Onlar öyle kimselerdir ki, görüldüğü zaman Allah'ı hatırlatırlar." 

Bizi gören ne kadar Allah'ı hatırlıyor? Allahualem...

Toplum bireylerle şekillenir. İslam toplumu denilince bizim aklımıza ne geliyor? Günümüzde Müslüman denince dünya toplumunun aklına; yobaz, cahil, hırsız, kaba, hakka hukuka riâyet etmeyen hatta ve hatta eli silahlı terörist geliyorsa; Müslümanların yaşam biçimlerine bakıldığında namaz başta olmak üzere tüm ibadetlerden bihaber bir yaşam şekli görülüyorsa sizce de bu İslam'dan mı yoksa İslamı kusurlu yaşayan Müslümanın, kendisinde İslami temsili ortaya koyamamış olmasından mı kaynaklanıyor? 

Furkan Suresinde, "Rahman'ın has kulları" diye zikrediliyor Müslümanlar. Her Müslüman hâl ve tavırlarıyla, İslamı en güzel şekilde temsil etmekle yükümlüdür. Allah'a yakınlık, Hakk'aniyet, ibâdet hassasiyeti, tevazu; dürüstlük, sevecenlik, şefkat, merhamet; temizlik, cömertlik ve bunun gibi Nebevi ahlaktan mahrum olan insanlar haline dönüşüyorsak eğer, "Müslümanım" derken neyi temsil ettiğimizi bir kez daha sorgulamak lazım doğrusu.

Söylediklerimin tamamı önce kendi nefsimedir, nasibi olan varsa buyursun. 

Cumâmız mübârek olsun güzel dostlar, selâm ederim 💕
2 yorum:

 1. Teşekkürler...https://duadualar.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. eski bir okuyucunuzum. Severek takip ederdim sizi. Şimdi de aklıma düştünüz, yazmak istedim.
  Evladınız, evliliğiniz hayırlı olsun. İki cihanda yüzünüzü güldürecek bir ömür nasip etsin Rabbim hepinize...
  İnsanoğlu klavyesinin tuşladığından sorumlu, gözlerini haramdan korumakla da mükellef yaratılmış. Popüler yayınlardaki filmi ne yazık ki vaktiyle izlemiştim. Zinanın alelade bir şeymiş gibi önümüze sunulduğu diğer filmler gibi, başrol oyuncularının şortları, mini elbiseleri... Müslümanlar olarak bizlerin böyle filmlerle vakit öldürmesi bile sakıncalı iken, başkalarını da bu işe teşvik etmek yanlış üstüne yanlıştır.
  filmi önce bloğunuzdan, sonra da gönlünüzden bir silerek ahiret saadetinizi kurtarın derim. Allah'a emanet olun...

  YanıtlaSil

Can-u gönülden yapılan birkaç satır kelamdır bu blog sahibesini sevindiren :)

BLOG DESIGN-Değmesin Yağlı Boya